STU – for unge og voksne fra 16-25 år med autisme eller lignende profil
STU Special Minds Silkeborg

STU Special Minds Silkeborg er for unge og voksne fra 16-25 år med autisme eller lignende profil. I en autismevenlig og individuel tilrettelagt ramme bliver du klar til uddannelse eller job
Stort set alle, som starter på en STU hos os, kommer med erfaringer, hvor de ikke har fungeret i uddannelser eller job. Med en individuelt tilrettelagt uddannelse skaber vi den ramme, som passer den enkelte. En STU tager for de fleste tre år, nogle gør det hurtigere. Efter endt STU er stort set alle klar til videre uddannelse eller job, enkelte har brug for videre afklaring.
Den fysiske ramme
Vi holder til på Højbovej i Silkeborg, hvor vi er placeret blandt andre virksomheder. I et behageligt miljø fordeler vi os på to etager. I stueetagen har vi individuelle arbejdspladser, undervisningslokaler, IT-værksted samt et fælleslokale med borde, sofa og mindre hyggekroge. Fælleslokalet benyttes flittigt til blandt andet snak, brætspil og afslapning. Ovenpå arbejder vores erhvervsafdeling, hvor vi har ansat IT-konsulenter med autismeprofil.
En rolig opstart
For nogle kan alene det at fremmøde være en udfordring til en start. Andre er mere eller mindre klar til at gå i gang med læring og praktik. Vi lægger stor vægt på at finde ud af, hvad der interesserer den enkelte, hvad der skaber motivation og giver mening.
Trivsel og fællesskab
Trivsel er et nøgleord. Når mistrivsel bliver vendt til trivsel, er der grobund for læring, overskud til at være sammen med andre og lyst til at prøve sig selv af i nye situationer. Vi holder trivselssamtaler, og vi hjælper den enkelte med at få øje på egne ressourcer.
Alle bliver inviteret til at være en del af fællesskabet – altid i et tempo, der passer til den enkelte. Venskaber opstår hos Special Minds, og vi ser den betydning, som det har for unge at finde ligesindede, som de deler interesser med og kan spejle sig i.
En hverdag med struktur
Hos os vælger du ikke en bestemt linje, men vi sammensætter et uddannelsesforløb, der passer til dig. Nogle får vakt lysten til at lære gennem IT, andre gennem det kreative eller boglige. Vi har elever, der benytter STU’en til at tage enkeltfag på VUC/HF – enten for at få afsluttet afgangseksamener fra folkeskolen, eller som studieforberedende fag til en kommende uddannelse.
Uanset dine ønsker skaber vi en skemalagt og struktureret hverdag med en kombination af fag, praktikker, socialt samvær og hverdagsstrategier.
Vi hjælper hver enkelt med at opnå en styrket selvforståelse. Det gør vi bl.a. ved at fokusere på:
- Hvad du interesserer dig for
- Hvad der motiverer dig
- Hvad der giver dig energi
- Hvordan rammerne er bedst mulige for dig
Praktik og kendskab til arbejdsmarkedet
Hos Special Minds Silkeborg lægger vi vægt på praktikforløb under STU’en. Det er med til at give dig afklaring om jobfremtiden, samtidig med at der opstår en fortrolighed med, hvad det vil sige at være på en arbejdsplads, og hvad der skal til for at fungere bedst muligt med såvel opgaver som kolleger. Vi har tætte samarbejder med praktikvirksomheder, og vi gør altid en indsats for at sikre, at der er et godt match mellem eleven og virksomheden.
Nogle STU-elever nyder godt af praktikforløb i vores egen IT-erhvervsafdeling. Her er de i et trygt og autismevenligt miljø, der giver et godt første møde med arbejdsmarkedet.
Gode overgange
Fra start til slut af en STU har vi fokus på at skabe gode overgange. Når en elev begynder på STU, gør vi meget ud af at skabe en rolig og tryg indgang til os. På praktikforløbene sørger vi for at forberede eleven på forløbet, så mødet med virksomheden bliver godt. Før elever slutter på STU’en taler vi fremtid, fx bostøtte eller andre foranstaltninger, der gør overgangen til uddannelse eller job så let som mulig.


